Polska Szkoła im. Wisławy Szymborskiej
w Tunbridge Wells
Zapraszamy wszystkich nauczycieli do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy scenariusz.
Projekt Vademecum Nauczyciela
REGULAMIN KONKURSU
na konspekt zajęć dydaktycznych
„Polskie tradycje i zwyczaje”
Organizatorem konkursu jest Polska Szkoła w Tunbridge Wells pod dyrekcją P. Renaty Rams.
Konkurs odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Senatu RP.
§ 1
Cele konkursu:
1. Tworzenie konspektów zajęć edukacyjnych na temat polskich tradycji i zwyczajów oraz poszukiwanie kreatywnych metod ich przekazania.
2. Rozwijanie kompetencji metodycznych nauczycieli, w tym umiejętności efektywnego zarządzania czasem podczas zajęć.
3. Wzmacnianie więzi z regionalnymi tradycjami oraz kształtowanie tożsamości kulturowej wśród nauczycieli i uczniów.
4. Popularyzacja wiedzy o polskich tradycjach i zwyczajach w środowiskach polonijnych.
§ 2
Postanowienia ogólne:
1. Konkurs przeznaczony jest dla pracowników organizacji polonijnych, prowadzących kluby dziecięcie, nauczycieli i asystentów szkół sobotnich oraz nauczycieli indywidualnych, tj. prowadzących prywatne zajęcia edukacyjne, pracujących z dziećmi i nastolatkami (zarówno o wykształceniu kierunkowym, jak i bez wykształcenia nauczycielskiego).
2. Konkurs zostanie poprzedzony cyklem poradniczych spotkań online wprowadzających w temat konkursu i przekazujących teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat oczekiwanej zawartości konkursowych prac i formalnych wymogów konspektów zajęć.
3. Konkurs zakłada ułożenie przez uczestnika własnego autorskiego konspektu zajęć do przeprowadzenia w organizacji polonijnej, np. szkole sobotniej, polonijnym klubie, itp., w dowolnej grupie wiekowej uczniów posługujących się mniej lub bardziej sprawnie językiem polskim.
4. Konspekt zajęć powinien zawierać: cel zajęć, metody pracy, opis materiałów dydaktycznych, plan zajęć z podziałem na czas i etapy lekcji, oraz formy oceniania aktywności uczniów.
5. Konspekt może być przygotowany w języku polskim, z możliwością użycia elementów w języku angielskim lub innym języku kraju zamieszkania nauczyciela/uczniów.
6. Konkurs ma dotyczyć dowolnych świąt, tradycji, zwyczajów obecnych (dawniej lub współcześnie) w polskiej kulturze (w całej Polsce, dowolnym jej regionie lub w środowiskach polonijnych). Mogą to być święta także mniej popularne współcześnie, jak np. obecne w tradycji kulturowo-literackiej „dziady” czy popularny w Skandynawii i wśród polskich górali Dzień Świętej Łucji, ale z uzasadnieniem wyboru danego święta przez uczestnika konkursu (w konkursie raczej chodzi o możliwość zapoznania uczniów z popularnymi świętami, a nie poszukiwanie nieznanych świąt w celu przygotowania oryginalnego konspektu).
7. Wybrane prace konkursowe mogą posłużyć jako materiały zebrane w upublicznioną publikację pokonkursową. Organizator zastrzega sobie prawo do redakcji, adaptacji i publikacji wybranych prac, z zachowaniem praw autorskich ich twórców.
§ 3
Przebieg konkursu:
I etap – przygotowanie do konkursu (wrzesień) obejmie cotygodniowe spotkania online (8.09 i 15.09, godz. 15 – wprowadzenie w tematykę konkursu i przekazanie wiedzy na temat elementów składowych konspektów konkursowych; 22.09, godz. 15 – prezentacja przykładowych pomysłów na bazie popularnych tradycji andrzejkowych z możliwością wykorzystania w szkołach, 29.09 i 6.10 – sesje z możliwością ponownego objaśnienia konkursu).
II etap – przygotowanie i przesłanie konspektów konkursowych do 6.10.2024 do północy,
(Dnia 06.10.24 na prośbę zainteresowanych konkurs został przedłużony do 11.10.24)
na adres email: vademecumnauczyciela@gmail.com.
III etap – ocena projektów przez jury konkursowe i wyłonienie zwycięskiej pracy
IV etap – finał konkursu z zaproszeniem uczestników konkursu, jurorów, nauczycieli szkół polonijnych i gości (POSK, Londyn 20.10.2024 r., godz. 15)
V etap – dalsze spotkania i działania nauczycieli zebranych wokół projektu Vademecum Nauczyciela w celu wymiany doświadczeń nauczycieli i ewentualnej wspólnej pracy nad konspektami zajęć edukacyjnych.
§ 4
Postanowienia końcowe:
1. Uczestnictwo w Konkursie oznacza wyrażenie zgody na warunki niniejszego Regulaminu.
2. Decyzja Komisji Konkursowej, typującej finalistów jest ostateczna.
3. Udział w konkursie oznacza wyrażenie zgody na publikację pracy konkursowej w ewentualnej publikacji pokonkursowej oraz na wykorzystanie jej w celach edukacyjnych i promocyjnych przez Organizatora.
4. Zdjęcia i materiały konkursowe oraz fotografie z finału konkursu mogą być wykorzystane na potrzeby promocyjne Organizatora Konkursu.
5. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Organizatora w celach związanych z przeprowadzeniem konkursu oraz jego promocją, zgodnie z przepisami prawa o ochronie danych osobowych.
6. Dla zwycięzcy/zwyciężczyni konkursu przewidywana jest nagroda główna (wysokiej jakości laptop), a dla pozostałych uczestników konkursu przewidywane są dyplomy i/lub nagrody rzeczowe (książki, materiały edukacyjne i wydawnictwa audiowizualne).
7. Oceny prac dokona jury konkursowe, w skład którego wejdą eksperci z dziedziny edukacji, przedstawiciele Organizatora oraz zaproszeni goście.
8. Ceremonia wręczenia nagród planowana jest w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie.
9. Organizator zastrzega możliwość zmian w regulaminie.
10. Wszelkie pytania dotyczące konkursu należy kierować na adres e-mail: vademecumnauczyciela@gmail.com lub telefonicznie: +447525340141
Zapraszamy do udziału w konkursie!